flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Україна ратифікувала Римський статут

27 серпня 2024, 12:58

         Україна ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду. Відповідний закон № 3909-ІХ підписав Президент Володимир Зеленський 24 серпня. Цей закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і, за інформацією пресслужби парламенту України, друковане видання Верховної Ради газета «Голос України» зробило це в день підписання закону.

         Ратифікація Римського статуту – це виконання зобов’язань відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту № 0285 від 15 серпня 2024 року, ратифікація Римського статуту дасть можливість Україні набути повноправного членства в Міжнародному кримінальному суді, а відтак брати участь у роботі Асамблеї держав-учасниць Римського статуту, зможе подавати  кандидатури для обрання суддів та прокурорів Міжнародного кримінального суду. Ратифікуючи Римський статут, Україна демонструє прихильність верховенству права та його міжнародним стандартам, готовність врегульовувати міжнародні конфлікти та робить потужну зовнішньополітичну заяву на підтримку міжнародного миру та безпеки. Україна стала 125 країною світу, яка ратифікувала Римський статут.

         Римський статут є міжнародним договором, на підставі якого засновано Міжнародний кримінальний суд (МКС). Це постійно діючий правовий інститут, розташований в місті Гаазі, Нідерланди. В його компетенцію входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії.

         Важливо, що ратифікація Римського статуту Україною відбулась з певними зауваженнями, зокрема: протягом 7 років після набрання Римським статутом чинності для України вона не визнаватиме юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, зазначених у статті 8 (з урахуванням поправок), коли, ймовірно, злочин було вчинено її громадянами.

         Також разом з законом про ратифікацію Римського статуту набрав чинності і закон України про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього.

         Польовий офіс Міжнародного кримінального суду розпочав свою роботу в Києві в вересні 2023 року. Він є найбільшим представництвом МКС (ICC) за межами Гааги. Українські прокурори активно співпрацюють з експертами МКС, щоб ті мали змогу на власні очі побачити наслідки злочинів агресора і зробити власні неупереджені висновки. Наразі в Україні зареєстровано близько 130 000 воєнних злочинів, їхня кількість збільшується, нажаль, щодня.