Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29 червня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (реєстр. №7574-д). 06.07.2023 року Закон направлено на підпис Президенту України.
Вказаним Законом передбачено внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: змінити термін «офіційна електронна адреса в ЄСІТС» на «електронний кабінет в ЄСІТС», що буде сприяти правильному розумінню учасниками судового розгляду цього інструменту; для всіх юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців поширюється обов’язок реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС; у разі звернення особи до суду, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не виконала свого обов’язку, такі документи будуть залишатися судом без руху або повертатися, не приймаючись до розгляду судом, в залежності від виду процесуального документа; для всіх заяв по суті справи, інших процесуальних заяв, клопотань, встановлюється такий обов’язковий реквізит, як зазначення в тексті відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету; забезпечується можливість для сторони направляти документи через ЄСІТС іншим учасникам справи, у разі наявності в них електронного кабінету.
Також прикінцевими положеннями Закону встановлюється, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, реєструють електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін процесуальними документами, протягом тридцяти днів з дати опублікування цього Закону. Фізичні особи-підприємці будуть реєструвати електронні кабінети в ЄСІТС протягом чотирьох місяців з дня набрання чинності цим Законом.
На переконання членів Комітету з питань правової політики реалізація прийнятого закону дозволить забезпечити поступове впровадження електронних комунікацій із судом, а також сприятиме обов’язковій реєстрації та використанню електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами. Обов’язкова реєстрація в електронному кабінеті окремої категорії учасників судового процесу дозволить судам здійснювати повідомлення та виклики відповідних учасників в електронній формі, заощаджуючи кошти і час, що зазвичай витрачається на здійснення документообігу.