Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідний закон підписав Президент Володимир Зеленський 6 серпня поточного року.
Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна», зареєстрованого під номером 11068 від 08.03.2024 року, із початком повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України введено воєнний стан, що передувало прийняттю законів, які змінили окремі положення Кримінального кодексу України, посиливши кримінальну відповідальність за ряд злочинів в умовах воєнного стану. Зокрема це стосується основних майнових злочинів, які завжди становили значну частину всієї кримінальної статистики в Україні. Простіше кажучи, цей захід було вжито в першу чергу задля боротьби з мародерством.
Разом з цим, крадіжка, вчинена в умовах воєнного або надзвичайного стану є особливо кваліфікованим складом злочину. Вчинення крадіжки в умовах воєнного стану кваліфікується за ч. 4 ст. 185 Кримінального кодексу України і передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років.
При цьому, згідно чинного законодавства, викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо вартість такого майна на момент учинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян. З 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб установлено в розмірі 3028 гривень. Отже, з 1 січня 2024 року викрадення чужого майна є кримінально караним діянням, якщо його вартість становить більше 302 гривень 80 копійок.
На погляд авторів цього законопроекту, судова практика застосування норм щодо притягнення до кримінальної відповідальності за крадіжку в умовах воєнного стану на території України засвідчує, що покарання за вчинення крадіжки є не співмірним, адже воно повинно відповідати ступеню суспільної небезпеки злочину, обставинам його вчинення та враховувати особу винного, тобто – бути справедливим. Але наразі виходить так, що однакова відповідальність настає за злочини, що очевидно є більш тяжкими, і за правопорушення, які розглядаються як злочини невеликої тяжкості або навіть як проступки. Така ситуація потребувала врегулювання, на думку авторів законопроекту, шляхом підняття розміру суми, що розмежовує адміністративну та кримінальну відповідальності за крадіжку.
Після розгляду законопроекту депутатами Верховної Ради, його було прийнято 18 липня 2024 року і відтак стаття 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення викладається в такій редакції:
«Стаття 51. Дрібне викрадення чужого майна.
Дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, -
тягне за собою накладення штрафу від п’ятидесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’яти діб.
Дія, передбачена частиною першою цієї статті, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, –
тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п’яти до десяти діб.
Повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частиною першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню,–
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.
Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна,–
тягнуть за собою накладення штрафу від шестисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк п’ятнадцять діб».
Таким чином, станом на 2024 рік дрібною крадіжкою вважатиметься діяння на суму від 302 грн 80 копійок до 3028 гривень, при перевищенні цього порогу діяння вже тягнутиме за собою кримінальну відповідальність. Цей закон набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування.