Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (рішення ЄСПЛ у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року).
Батько малолітньої дитини звернувся до суду із позовом про визначення способу участі у вихованні та спілкуванні з дитиною, пояснивши, що його колишня дружина перешкоджає у спілкуванні з дитиною. Тож позивач просив встановити графік систематичних побачень із донькою.
Суд першої інстанції позов батька та зустрічний позов матері задовольнив частково, встановивши графік побачень з дитиною в присутності матері дитини протягом чотирьох місяців адаптаційного періоду, а надалі у визначений час без супроводу матері дитини, у тому числі під час літніх канікул.
Оскаржуючи рішення суду, мати дитини в апеляційній скарзі просила суд збільшити адаптивний строк з 4 місяців до 1 року, а також відмовити в частині перебування дитини з батьком без супроводу матері під час літніх канікул з 15.07 по 30.07.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції, визначаючи способи участі батька у спілкуванні та вихованні дитини, надав системну оцінку фактам та обставинам у справі, зокрема, суд врахував, у першу чергу, інтереси дитини, її вік, психоемоційний стан, відносини батьків між собою, тривалість не спілкування з батьком, бажання дитини щодо присутності матері при зустрічах, врахував принцип рівності прав батьків у вихованні дитини.
Як звернула увагу колегія суддів Херсонського апеляційного суду, під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Батько, який проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має беззаперечне право на особисте спілкування з дитиною, враховуючи його ставлення до виконання своїх батьківських обов`язків, прихильність дитини до батька та інші обставини. Натомість мати, яка проживає разом з дитиною, не має права перешкоджати батьку спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не має негативного впливу на нормальний розвиток дитини.
Тож за результатами апеляційного розгляду суд погодився, що визначений місцевим судом спосіб участі батька у спілкуванні та вихованні дитини відповідатиме її потребам, та за сумлінного відношення батька до виконання своїх обов’язків, буде достатнім для забезпечення участі батьки у процесі виховання доньки.
Тож апеляційну скаргу щодо збільшення адаптивного строку з 4 місяців до одного року та відмови в частині перебування дитини з батьком під час літніх канікул без супроводу матері залишено без задоволення.
Ознайомитися із судовими рішеннями у зазначеній справі можна в Єдиному державному реєстрі судових рішень за №766/11784/16-ц.